Úspešný slovenský kreatívec Michal Novotný alias Yaksha sa ešte v roku 2022 presťahoval do svojho nového mezonetu v Bratislave. S realizáciou mu pomáhali ZEIT Architects. Unikátny projekt začínal pôvodnou dispozíciou 5-izbového bytu na najvyššom poschodí a končil veľkometrážnou „garsónečkou“, ako ju Yaksha rád popisuje. Splnilo bývanie jeho očakávania a prečo museli všetko zariadenie vyniesť žeriavom?
ZEIT Architects fungujú od roku 2015. Prvá myšlienka prišla v poslednom ročníku, v ktorom bola trojica zakladateľov spoločne. Keďže už popri štúdiu pracovali na mnohých súkromných projektoch a verejných súťažiach, rozhodli sa aktivity zjednotiť. Čas ukázal, že to malo zmysel. Aktuálne tvorí tím 12 architektov a stavebných inžinierov, ktorí majú chuť posúvať veci na vyššiu úroveň.
A ako vznikol názov? Podľa slov architektov bolo najdôležitejšie, aby bol názov foneticky výrazný, ľahko zapamätateľný a odzrkadľoval nejakým spôsobom všetkých troch. ZEIT (cajt) vychádza z iniciálov priezvisiek – Cibereová a Jopek, plus Tvarožek. Architekti si však do názvu zakomponovali aj peknú myšlienku filozofie času (zeit znamená tiež po nemecky čas) a jeho vplyv na architektúru.
Ateliér sa vo svojich projektoch zameriava na široké spektrum klientov, od malých a súkromných až po veľkých, medzinárodných a korporátnych. Práve pestrosť ich na celej tvorbe najviac baví a sú za ňu vďační. ZEIT Architects nájdete v Bratislave, na Kominárskej 4.
V realizácii sa striedajú nenápadné svietidlá s dizajnovými. Naprieč celým bytom pracovali architekti prevažne so značkou Wever & Ducré. Zapustené bodové osvetlenie a koľajnicové systémy nájdeme v chodbe, dennej zóne, spálni, šatníku a kúpeľniach. Kolekcie Deep, Deep Adjust, Bliek Round, Strex a Rony ponúkajú vysokú funkčnosť a minimalistický štýl. V obývačke svietidlá dopĺňa veľké stropné svietidlo Multiline od Helio.
Spolu tak vytvárajú priestor pre vyniknutie autentických kúskov, ako Finlin vo vstupnej chodbe na zrkadle, trojicu závesných svietidiel Dinor nad jedálenským stolom alebo Night Birds od Borisa Klimeka pre značku Brokis nad schodiskom. Schodisko samotné je osvetlené svietidlami Lito, taktiež od Wever & Ducré.
Bezmála 1,5 roka. Proces začal úvodnou konzultáciou a náčrtom predstavy. Ďalším krokom je potom aktívna tvorba, kedy sa vlastne vytvára koncept a forma dizajnu, čo nám trvalo spoločne asi 2-3 mesiace. Následne sme čakali na developera, aby nám odovzdal bytový priestor na zameranie. Potom sme začali s realizáciou.
Nakoľko sme zvolili asi najradikálnejšie možný koncept, bolo potrebné najskôr všetko vybúrať. (Smiech) Z pôvodného dispozičného riešenia nezostalo nič. V princípe sme z 5-izbového bytu vytvorili veľký dvojizbák. Taká veľká garsónečka, ako občas hovorí Yaksha, lebo mu zostala iba spálňa a všetko ostatné.
Yaksha prišiel s jasnou predstavou a mal pripravené veľmi pekne spracované moodboardy. Načrtol jeho štýl, charakter a to, akým dojmom má interiér pôsobiť. Myslíme si, že sme sa našli spoločne niekde v strede. Veľmi dôležitým faktorom je, že Yaksha nám nechal v celej tvorbe voľnú ruku, od dispozičného riešenia cez koncept až po realizačné detaily.
Mal, samozrejme, veľa kreatívnych nápadov a my veľa otázok. Pre nás je najdôležitejšie na začiatku celého procesu pochopiť klientove potreby, túžby, štýl… Až potom začíname spoločne tvoriť návrh, ktorý sa snažíme dotiahnuť do realizácie.
Väčšina osvetlenia je od belgickej značky Wever & Ducré, s ktorou máme výborné skúsenosti aj z iných projektov. Vyhrával však najmä fakt, že dizajnom dopĺňali minimalistický charakter nášho návrhu. Medzi tieto svietidlá sme dopĺňali dizajnové kúsky, ktoré ešte viac vyzdvihli charakter konceptu, alebo práve spĺňali požiadavky Yakshu – napríklad Night Birds od Borisa Klimeka či kužele nad jedálenským stolom.
Dizajnové svietidlá nie sú len o peknom obale. Častokrát je to o dôležitom faktore technických inovácií. Je teda jasné, že takáto investícia je vhodná pre každého, kto hľadá smart a ekologické riešenia v kvalitnom a vizuálne príťažlivom obale ako pridanou hodnotou, a kto sa zamýšľa nad dôležitosťou správneho osvetlenia priestoru. Na druhú stranu, to ale neznamená, že takéto osvetlenie musí byť výsostne drahé.
Super, skvele! Býva sa mi tak, ako som si predstavoval. Očakávania sa mi fakt naplnili.
Z výhľadov, ktoré mi byt ponúka. A teda aj z prístupu a spolupráce s mojimi architektmi, ktorí pracovali práve s týmito výhľadmi. Vážne, tie výhľady, ktoré sa mi ponúkajú každý večer alebo ráno sú na nezaplatenie.
Celkovo som hrdý na atmosféru, vibe, ktorý môj byt na konci dňa vyžaruje. Realizácia bola miestami naozaj náročná, takže najväčším zadosťučinením je pre mňa, a myslím, že aj pre architektov, práve výsledok. Spoločne sme si ho stanovili ešte vo fáze konceptu.
Áno, vždy som obdivoval východoázijský dizajn a maximálne som sa snažil brať si z tohto smeru inšpiráciu. Prvé východisko, od ktorého sme sa posunuli, bola moja požiadavka na vytvorenie pop-artovej galérie v minimalistickom štýle. Koniec koncov som si uvedomil, že v takomto prostredí pracujem. Chcel som preto dizajn a charakter zen priniesť aj do môjho súkromného priestoru.
Všetko, čo bolo súčasťou interiéru, sme museli do bytu dostať žeriavom. Aj keď návrh bytu je v minimalistickom štýle, dostať na najvyššie podlažie 150 kilovú vaňu po úzkom dvojramennom schodisku (v tej dobe ešte výťah nebol v prevádzke), 2,6 metrové veľkoformátové obklady a dlažby alebo oceľové pláty na custom schodisko v interiéri bol veľký oriešok.
Touto cestou by som chcel poďakovať všetkým, ktorí na tomto projekte participovali a pomáhali mi.
Najobľúbenejšie je dielo od Milana Housera. Najhodnotnejšie sú pre mňa kvety a zeleň, ktoré dopĺňajú charakter a dizajn môjho interiéru. Náhodou sa tu objavili všetky moje umelecké diela, ktoré sa snažím zbierať. Ale to bol vlastne údel tohto interiéru, aby vytváral priestor a predpoklad práve pre takéto kúsky, ktoré si kdekoľvek vedia nájsť svoje miesto a budú vyzerať stále výnimočne.
Jediná podmienka bola, aby mi „Cajťáci“ do návrhu zakomponovali svietidlá od nášho kamaráta a veľmi talentovaného dizajnéra Borisa Klimeka, ktorého poznám už od detstva. Tu sme sa spoločne zhodli, že svietidlá Night Birds od spoločnosti Brokis musia mať ústredný charakter a našli sme im miesto práve nad najväčšou dominantou v byte – oceľovým schodiskom.
Všetko ostatné osvetlenie bolo už pod kuratelou architektov. Zameriavali sa na výber svietidiel tak, aby dopĺňali náš koncept, vytvárali atmosféru a spĺňali všetky technické kritériá. V tomto nám veľmi pomohli práve v Smart Light. Veľmi ochotne a odborne radili a pomáhali, ako pri návrhu, tak aj pri výbere technických parametrov svietidiel. Z tejto spolupráce si odnášam veľmi osobný, profesionálny a priateľský prístup, ktorý rozhodne uľahčil celú realizáciu.
Plus mínus 200-tisíc eur. Ale viac plus ako mínus.
Bez architektov by som už ani pivnicu nezariaďoval. (Smiech)
Autor titulnej fotografie: Kubo Krížo
Kontaktné údaje
a showroom:
Smart Light s.r.o.
Pestovateľská 8A
821 04 Bratislava
Slovakia
+421 2 5479 1138
info@smartlight.sk
Pondelok – Piatok
9:00-16:30
Smart Light s.r.o.
Zámocká 30
811 01 Bratislava
Slovakia
IČO: 56761953
DIČ: 2122423567
IČ DPH: SK2122423567
Kontaktné údaje
a showroom:
Smart Light s.r.o.
Pestovateľská 8A
821 04 Bratislava
Slovakia
+421 2 5479 1138
info@smartlight.sk
Pondelok – Piatok
9:00-16:30
Fakturačné údaje:
Smart Light s.r.o.
Zámocká 30
811 01 Bratislava
Slovakia
IČO: 35849533
DIČ: 2020248593
IČ DPH: SK2020248593
Copyright 2025 © Smart Light s.r.o., Všetky práva vyhradené.
Pondelok – Piatok
09:00 – 16:30