Udržateľnosť aj umelá inteligencia: Ako vyzerajú najnovšie interiérové trendy podľa winwin architects?

Čím bol rok 2023 z hľadiska architektúry špecifický? Aké trendy môžeme očakávať tento rok? A na ktorú minuloročnú realizáciu sú architektky zo štúdia winwin architects najviac hrdé? Aj o tom sme sa rozprávali s Ing. arch. Luciou Zavarskou Kušnírovou, Ing. arch. Soňou Salnerovou a Ing. arch. Katarínou Mňahončákovou.

Ako hodnotíte rok 2023? Čím bol z hľadiska architektúry špecifický? Prevládala nejaká farba, materiál či iný dizajnový prvok?

Uplynulý rok nadviazal na tie predchádzajúce a stále viac sa prehlbuje vzťah architektúry, ekológie a udržateľnosti. Preferované sú materiály zo zrecyklovaných či biodegradovateľných zložiek s nízkou uhlíkovou stopou. Pokrok v technologickom spracovaní prináša možnosti recyklácie a spätného využitia už naozaj širokého spektra odpadového materiálu a jeho použitie je prakticky neobmedzené od podláh cez fasády, svietidlá alebo dizajnové nábytky. Pri našich návrhoch sa preto snažíme uprednostňovať práve takéto produkty a technológie.

Je niečo, čo pravdepodobne zostane v roku 2024? Máte prípadne vlastnú preferenciu ohľadne trendov, ktoré by ste už rady nechali za sebou?

Čo sa týka trendov, závisí od miesta ich použitia. Všeobecne sa snažíme pracovať s nadčasovými riešeniami, ktoré, ak to priestor znesie, „oživíme“ aktuálnym dizajnom. V tomto zmysle umožňuje napríklad verejný interiér kombinovať výraznejšie tvary či farby ako povedzme byt. Avšak aj v tejto sfére sa darí čoraz lepšie implementovať na prvý pohľad nečakané kombinácie prírodných materiálov s výraznými akcentami z kovu či plexiskla.

Celkovo by sme rady nechali za sebou napodobeniny. Ak má byť niečo drevené alebo kamenné, nech je to z dreva a kameňa a nie z niečoho, čo sa tak len naoko tvári.

Vedeli by ste povedať, aké interiérové trendy môžeme očakávať v roku 2024? Čo vyzerá, že bude v kurze?

Ešte sa necháme prekvapiť, čo po vizuálnej stránke prinesú najväčšie veľtrhy v Miláne alebo Paríži, ktoré rok 2024 zadefinujú presnejšie. Určite sa tam pôjdeme inšpirovať. Avšak myslíme si, že veľkú rolu bude zohrávať prehlbovanie implementácie AI systémov do našej práce. Toto asi nie je niečo, čo je bežným okom viditeľné v konečnej realizácii, avšak mohlo by to znamenať efektívnejšie využitý čas pri projektovaní. Viac sa sústrediť na princípy, koncept a ich vzájomné overenie a menej času naopak venovať mechanickej práci, čo by v konečnom dôsledku malo priniesť kvalitnejší výsledok.

Zmenil sa celkovo prístup klientov k zariaďovaniu interiérov za posledné roky? Viete uviesť nejaké preferencie či tendencie, čo sa týka prístupu k dispozícii, farbám, materiálom či osvetleniu?

Tak ako všetko, aj sféru architektúry, interiérov a dizajnu veľmi poznamenal COVID. Pohľad na priestory, ktoré nás obklopujú, sa za posledné roky niekoľkokrát kompletne zmenil. V izolácii sa skvalitňovali obytné priestory tak, aby plnili všetky funkcie od kancelárie až povedzme po kino.

S návratom do bežného života sa zas pracovné či verejné priestory viac „poľudšťujú“ a dbá sa na prepojenosť priestoru s potrebami ľudí. Na kvalite vzduchu, svetla či akustiky záleží viac ako predtým, no zároveň sa zadefinovali nové typológie. Napríklad v znovu obývaných kanceláriách vzniká viac spoločenských a oddychových zón, ktoré upevňujú sociálne či komunitné väzby ako kontrapunkt k času v izolácii.

Spomeniete si na jednu či dve vaše realizácie z roku 2023, na ktoré ste obzvlášť hrdé?

Uplynulý rok bol z nášho pohľadu štedrý na pekne dotiahnuté realizácie. Obzvlášť nás teší interiér reštaurácie Bistric, ktorý získal ocenenie INSAID AWARDS 2023 v kategórii HORECA. Tento priestor je často označovaný jednoducho za „príjemný“. Za tým stojí práve koncept postavený na dobrej dispozícii, kvalitných technológiách osvetlenia a akustiky a prírodných materiáloch s dôsledne dopracovanými detailami.

Zároveň sme úspešne dokončili kantínu Slovenskej sporiteľne, ktorá si tiež vyslúžila nomináciu v rovnakej kategórii. Tento interiér zas mal za úlohu motivovať zamestnancov vrátiť sa do officu a svojím konceptom „raňajok v tráve“ dokazuje, že priestor kantíny vôbec nemusí byť strohý a chladný.

Môžeme očakávať aj novinky vo svete svietidiel? Je dlhodobo nastavený nejaký smer, kam sa dizajnéri pri návrhoch a riešeniach uberajú?

Kvalitný koncept osvetlenia je pri našej práci veľmi dôležitý a my aj naďalej budeme dbať na to, aby reflektoval všetky požiadavky na priestor a funkciu. Je dôležité, aby bolo osvetlenie responzívne a pomáhalo skvalitňovať pohodu a zážitok z priestoru. Opäť raz aspekt, ktorý nie je vyslovene dizajnový, ale na konci podčiarkuje kvalitu priestoru.

Čo sa týka dizajnových svietidiel, tie vnímame ako druhú hladinu celku. V tomto smere si rady uletíme a hľadáme stále nové kúsky, ktoré priestor ozvláštnia a môžu byť aj veľmi odvážne. Ich spojením s minimalistickými klasikami je možné vytvoriť neočakávané a neprvoplánové koncepty.

Potrebujete poradiť ?

Pýtajte sa na čokoľvek,
naši pracovníci Vám radi pomôžu.